Ayahuasca i jej analogi

January 14, 2018 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed


Short Description

Download Ayahuasca i jej analogi...

Description

Ayahuasca i jej analogi By ALTERNATYWNE ŻYCIE (www.alternatywnezycie.com) 2016 Jeśli chcesz wesprzeć redakcję w dalszych pracach, wszelkie dotacje mile widziane. Kontakt pod adresem: [email protected] LINKI DO ARTYKUŁÓW O AYAHUASCE: CZĘŚĆ I oraz CZĘŚĆ II

UWAGA: Wszystkie przepisy pochodzą ze sprawdzonych źródeł, od badaczy enteogenów i etnobotaników, w tym słynnego Christiana Rätscha, autora najsłynniejszej chyba pozycji traktującej o roślinach psychoaktywnych, znanej „The encyclopedia of Psychoactive Plants”, niewydanej w Polsce jak dotąd. Innymi dawcami poniższych przepisów są oczywiście Ayahuasceros (w tych przypadkach podaję pod przepisem autora). Należy wziąć pod uwagę, iż niektóre z opisywanych tu roślin są w Polsce nielegalne. Mimo, iż wszystkie przepisy w zalecanych dawkach są całkowicie bezpieczne (z wyjątkiem tych opisanych jako niebezpieczne lub szczególnie niebezpieczne)i sprawdzone przez wiele osób z całego świata, autor niniejszego e-booka nie ponosi odpowiedzialności za ich ewentualne spożycie i każdy badacz, psychonauta przygotowuje je i zażywa na własną odpowiedzialność !. (musiałem to napisać)

Bibliografia: Christian Rätsch autor „The Encyclopedia of Psychoactive Plants“ 2005 Relacje ze spotkań z Ayahuascero Wywiad z Terrence McKenna

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

PRZEPISY

Wszystkie wywary ayahuaskowe muszą zawierać inhibitory MAO i źródło substancji psychoaktywnej DMT. Do tej pory większość eksperymentów przeprowadzana była tylko z roślinami Banisteriopsis caapi, z rodziny Banisteriopsis w szczególności Peganum harmala i syntetycznymi inhibitorami MAO. Jednak w naturze występuje sporo ihibitorów MAO, takich jak: Tribulus terrestri. Obecnie prowadzone są obiecujące badania nad zastosowaniem Dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) i innymi gatunkami z rodziny Hypericum, jako możliwą domieszką pełniąca funkcje inhibitora MAO. Hypericyna, główny składnik aktywny roślin z rodziny Hypericum okazała się się ihibitorem monoaminooksydazy. Psychotria viridis i Mimosa tennuiflora zostały uznane za bogate źródło DMT, jednak istnieje jeszcze wiele roślin zwierających ten psychoaktywny sładnik. Dozowanie i proporcje składników są zróżnicowane w zależności od koncentracji alkaloidów oraz innych dodatków. Podobnie jak tradycyjna ayahuaska, większość jej analogów ma równie nieprzyjemny, wręcz odrażający gorzki smak. Często cięzko je przełknąć, ponieważ występuje naturalny odruch wymiotny. Żucie pokrojonego imbiru może pomóc przeciwdziałać odruchom wymiotnym i złagodzić nieprzyjemny smak podczas spożywania. Przepisy od 1 do 9 są sformułowane tak, aby uzyskać jedną dawkę napoju.

strona 2

Ayahuasca i jej analogi

1.    

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

Klasyczny analog ayahuaski 25 g Psychotria viridis liście, suszone i zmielone 3 g Peganum harmala nasiona, skruszone Sok z jednej cytryny Woda – tyle aby zagotować wszystkie składniki (ok. 200-300ml)

Umieścić wszystkie sładniki w stalowym garnku. Powoli doprowadzić do wrzenia, po czym gotować na pełnym ogniu przez dwie do trzech minut. Zmiejszyć ogień i gotować przez około pięć minut. Odlać wywar do innego naczynia. Dodać wodę do ziół pozostałych w naszyniu i zagotować ponownie. Dodać pierwszy wywar z powrotem do garnka. Po kilku minutach odlej wywar raz jeszcze. Dodaj raz jeszcze świeżą wodę do garnka z ziołami i doprowadź ponownie do wrzenia. Usuń resztki roślin. Zmieszaj powstałe ekstrakty w garnku po wyjęciu z niego resztek roślin. Ostrożnie ogrzewaj mieszankę w celu zmniejszenia całkowitej objętości. Wywar powninien być pity świeży. W ostateczności można go przechowywać w lodówce przez kilka dni. Efekty spożycia zaczynają się około 45 minut po spożyciu.

2. Jerumahuasca albo Mimosahuasca Znawcy ayahuaski I koneserzy uważają ten analog za najłatwieszy do przygotowania I posiadający duży potencjał psychoaktywny.  3 g Peganum harmala (Ruta Syberyjska) nasiona, drobno zmielone  9 g Mimosa tenuiflora kora korzenia  Sok z jednej limonki lub cytryny Zmiażdżone nasiona Ruty Syberyjskiej (P.harmala) można zamknąć z kapsułce żelatynowej, żeby można je było łatwiej i przyjemniej połknąć albo zmiksowane z wodą i wypite. Mieszankę soku z limonki I kory korzenia Mimosy powinna być wypicia 15 minut po spożyciu Ruty.

strona 3

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

3. Ayahuasca z prerii Ta mieszanka jest bardzo popularna w Ameryce Pólnocnej. Odnotowywano głównie przyjemne doświadczenia psychodelicznie po spożyciu tej mieszanki.  3-4 g Peganum harmala nasiona, dokładnie zmielone  30 g Desmanthus illinoensis kora korzenia (inne nazwy: momoza preriowa, Illinois bundleweed,Illinois bundleflower)  Sok z jednej cytryny lub limonki Przygotowanie takie same jak w przypadku Mimosahuasca (patrz wyżej).

4. Akacjahuaska Ta mieszanka jest najbardziej rozpowszechniona w Autralii gdzie używana jest przez wielu psychonautów i szamanów.  3 g Peganum harmala nasiona, dokładnie zmielone  20 g Acacia phlebophylla liście, zmielone (z rodziny Akacjowatych)  Sok z jednej cytryny lub limonki

Przygotowanie takie same jak w przypadku Mimosahuasca (patrz wyżej).

strona 4

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

5. Phalahuasca W Europie różne kombinacje Phalaris arundinacea (Mozga trzcinowata) lub Phalaris aquatica (obydwie z rodziny trzcinowatych) i Ruty Syberyjskiej (Peganum harmala) były testowane. Niestety, eksperymanty nie zakończyły się z pełnym powodzeniem. Badacze doświadczali niekiedy nie do końca przyjemnych wrażeń, a to ze względu na toksyczny alkaloid, graminę, która znajduje się z trawach. Ta mikstura może być bardzo niebezpieczna !! Mozga trzcinowata

strona 5

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

6.Peyohuasca Ta mikstura jest kombinacją Peganum harmala oraz Laphophora williamsii (kaktus Peyotl). Może być bardzo niebezpieczna farmakologicznie !!

7. San Pedro Ayahuasca Ta mikstura została przetestowana i sprawdzona pod kątem przyjemnych doznań psychodelicznych, opublikowana w magazynie „Entheogene 5 [1995]”  1-3 g Ruta Syberyjska (Peganum harmala)  20-25 g San Pedro proszek z kaktusa (zobacz Trichocereus pachanoi) Ta mikstura może być niebezpieczna.

8. Psilohuasca Ta mikstura znana jest także pod nazwą mushroom ayahuasca albo soma ayahuasca, składa się z:  3 g Peganum harmala i 3 g grzybów (Psilocybe cubensis) lub  2 g Peganum harmala i 1.5 g Psilocybe semilanceata (Łysiczka Lancelowata) w postaci wywaru

Ponieważ efekty zażycia tej mieszanki bywają bardzo nieprzyjemne, badacze ostrzegają przed jej spożywaniem.

strona 6

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

9. Pharmahuasca Do przygotowania Pharmahuaski używa się zazwyczaj 100 mg N,N-DMT i 50 mg harmaliny. Jest to zalecana dawka dla jednaj osoby. Jednakże kombinacja 50 mg harmaliny i 50 mg harminy I 50 mg N,N-DMT także testowano z powodzeniem. Z reguły im mniej beta-karbolin tym mniej nudności. Im więcej DMT tym potężniejsze wizje. Składniki są umieszczane w osobnych kapsułkach żelatynowych. Kapsułki z hermaliną i, lub harminą połyka się jako pierwsze, kapsułkę z DMT jakieś 20 minut później. Zastosować można jako inhibitor MAO niektóre leki antydepresyjne zawierające Isocaboksazyd, np. Marplan.

strona 7

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

10. Ayahuasca Terence’a McKenna Przepis ten pochodzi od Terrenc’a McKenny z jednego z wywiadów z nim, taśma audio.  500 g Banisteriopsis vine, świeża  85 świeżych liści Psychotria virdis Zagotować Banisteriopsis w niealuminiowym garnku (aluminium wchodzi w reakcje). Następnie wyłożyć na wierzch warstwę świeżych , rozgniecionych liści Psychotria virdis. Gotować powoli ok. 4 godzin. Odlać powstałą żółtą ciecz. Dolać więcej świeżej wody. Gotować następne 4 godziny. Odrzucić następnie materiał roślinny. Powinno wyjść ok 10 - 15 litrow wywaru. Następnie trzeba go zredukować na ogniu do 1/10 czyli do ok 1,5 litra. Jedna dawka to 100ml. Nie gotować zbyt szybko przy redukcji, w przeciwnym razie ulegnie carmelizacji, a to z kolei spowoduje trudności przy przełykaniu. Wywaw powinien pozostać płynny, nie za gęsty, łatwy do wypicia.

strona 8

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

Poniższe przepisy pochodzą od autentycznych Ayahuasceros i były zebrane przez ludzi, którzy mieli okazję brać udział w ceremoniach przez nich organizowanych.

11.Francisco Montes Shuna Droga Iquitos-Nauta, Peru. 25 lat doświadczenia jako ayahuascero.  12 sztuk Banisteriopsis caapi  200 liści Diplopterys cabrenana „Chagropanga” Składniki gotuje się razem w wodzie przez około 12 godzin redukując do 750 ml naparu.

12.Jhomber Davila Requena, Peru. 12 lat doświadczenia  8 sztuk Banisteriopsis caapi o długości około 30cm i średnicy 10cm  1 i ½ liścia Psychotria virdis „Chacruna”  12 liści Brunfelsia grandiflora „Chiric sanago” Wszystkie składniki gotuje się razem w 40 litrach wody cały dzień. Otrzymany napój powinien mieć objętość 1 i ½ litra.

13.Jose Padilla Iquitos, Peru, 52 lata doświadczenia  1kg świeżej masy z Banisteriopsis caapi  50 liści Psychotria virdis Składniki ogrzewa się do wrzenia w 25-30 litrach wody w ciągu 2 godzin., po czym odlewa się wywar do pojemnika i do ziół dodaje się świeżej wody. Gotuje się następnie 2 i ½ godziny, znów zlewa i powtarza tą czynność raz jeszcze. Potem strona 9

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

usuwa się części stałe, dodaje odlany ekstrakt i gotuje aż do uzyskania 1 i ½ litra ayahuaski. Cały proces trwa ok 12 godzin.

14.Luis Culquiton Manacamari, rzeka Nanay, Peru, 38 lat doświadczenia  3 kg Banisteriopsis caapi  1 kg liści Psychotria virdis  200g świeżej kory z Tebuia z rodziny Begoniowatych Rośliny są gotowane wspólnie przez około 8 godzin, a następnie mikstura jest redukowana na ogniu do osiągnięcia objętości około 1 litra.

15.Norma Panduro Iquitos, Peru, 38 lat doświadczenia     

3 i ½ kg świeżej masy Banisteriopsis caapi ½ kg Psychotria virdis 4 kwiaty Calliandra angustiflora „Bobinzana” 10-20 liści Jatrofa curcas „Pinon Colorado” 3 liście Difenbachia z rodziny „Patiquina”

Składniki są razem wygotowywane przez 12 godzin, a wywar redukuje się do750ml.

strona 10

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

Poniżej przedstawiam tabelę roślin zawierających beta- karboliny, inhibitory MAO. Tabele w oryginale. Te najbardziej nas interesujące, dostępne w Polsce, pogrubiono oraz opisano w przypisach AGARICEAE Coriolus maximus (Mont.) Murrill

harmane

APOCYNACEAE Amsonia tabernaemontana1

harmine i inne

Apocynum cannabinnum L.2

harmalol

Ochrosia nakaiana Koidz

harmane

Pinellia pedatisecta3

norharmane

BIGNONIACEAE Newbouldoia laevis Benth

harmane

CALYCANTHACEAE Calycanthus occidentalis

harmine

CHENOPODIACEAE tetrahydroharmane i inne Hammada leptoclada (Pop) Iljin Kochia scoparia (L.) Schrad.

harmine, harmane, triterpene glycosides

K. scoparia var. childsiiKraus COMBRETACEAE Guiera senegalensisLam.

harmane i inne

CYPERACEAE Carex brevicollis

harmine i inne

ELAEAGNACEAE Elaeagnus angustifoliaL.

harmane i inne

Elaeagnus hortensis M.B.

tetrahydroharmane and others

Elaeagnus orientates L.

tetrahydroharmane

Elaeagnus spinosa L.

tetrahydroharmane

Hippophae rhamnoides L.4

harmane and others

Shepherdia argentea Nutt.

tetrahydroharmol

1

Amzonia Walter, Amzonia – gatunek krzewu występującego w południowej Europie Toina, rodzina obejmująca 9 gatunków, występuje również w Polsce 3 Pinelia – roślina zielna, stosowana w Chinach jako lek przeciwwymiotny 4 Rokitnik zwyczajny, nazywany rosyjskim ananasem, występuje w Europie i Azji, często sadzony jako roślina ozdobna 2

strona 11

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

Shepherdia Canadensis Nutt.

tetrahydroharmol

GRAMINEAE Arundo donax L.

tetrahydroharmane and others

Festuca arundinaceaeSchreber

harmane and others

Lolium perenne L.

harmane and others

LEGUMINOSAE Acacia baileyanna F. v. Muell

tetrahydroharmane

Acacia complanata A. Cunn.

tetrahydroharmane

Burkea africana Hook.

harmane and others

Calliandra petandra

tetrahydroharmine

Desmodium pulchellumBenth. Ex Bak.

harmane and others

Mucuna pruriens DC.

6-methoxyharmane

Petalostylis labicheoides R. Brown

tetrahydroharmane

Petalostylis labicheoides var. cassioides

tetrahydroharmane, N,N-DMT

Prosopis nigra(Griseb.) Heironymus

harmane and others

LOGANIACEAE Strychnos usambarensis Gilg. (cf.Strychnos spp.)

harmane

MALPIGHIACEAE Banisteriopsis spp.

harmine

Cabi paraensis Ducke[syn. Callaeum antifebrile (Griseb.) Johnson]

harmine

MYRISTICACEAE Virola cuspidate(Benth.) warb.

6-methoxyharmane

PASSIFLORACEAE Passiflora actineaHook.

harmane

Passiflora alata Aiton

harmane

Passiflora alba Link et Otto

harmane

Passiflora bryonoidesH.B.K.

harmane

strona 12

[email protected]

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

Passiflora caerulea L.5

harmane

Passiflora capsularis L.

harmane

Passiflora decaisneanaNichol

harmane

Passiflora edulis L.

harmane, harmol, harmaline, harmine

Passiflora eichlerianaMast.

harmane

Passiflora foetida L.

harmane

Passiflora incarnata L.6

harmane, harmine, harmaline

Passiflora involucrate (Mast.) Gentry

harmane

Passiflora quadrangularis L.

harmane

Passiflora aff. ruberosa

harmane

Passiflora subpeltataOrtega

harmane

Passiflora warmingii Mast. (cf. Passiflora spp.)

harmane

POLYGONACEAE Calligonum minimumLipski

harmane and others

RUBIACEAE Leptactinia densifloraHook. Fil.

tetrahydroharmine (= leptaflorin)

Nauclea diderrichii

harmane and others

Ophiorrhiza japonica

harmane

Pauridiantha callicarpoides

harmane

Pauridiantha dewevre

harmane

Pauridiantha lyalli

harmane

Pauridiantha viridiflora

harmane

Simira klugii Standl.

harmane

Simira rubra K. Schum.

harmane

Uncaria attenuata Korth.

harmane

Uncaria canescens Korth.

harmane

SAPOTACEAE Chrysophyllum lacourtianum De norharmane and others Wild. 5

Męczennica błękitna, zwana również modrą lub zwyczajną. Uprawiana w mieszkaniach. W Polsce uprawia się dość dużo roślin z rodziny Passiflora 6 Polska nazwa to Męczennica cielista – popularny kwiat i ziele. Roślina lecznicza i psychoaktywna. Rośnie w Polsce

strona 13

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

SYMPLOCACEAE Symplocos racemosus

harmane

Fagonia cretica L.7

harmane

Fagonia indica Burm.

harmine

Peganum harmala L.8

harmine, tetrahydroharmane, dihydroharmane, harmane, isoharmine, tetrahydroharmol, harmalol, harmol, norharmine, harmalicin, tetrahydroharmine, harmaline

Tribulus terrestris L.9

harmine and others

Zygophyllum fabago L.10

harmine and others

7

Występuje naturalnie w południowej Europie i zachodzniej Azji Ruta Syberyjska, w Polsce zwana jako Poganek rutowaty – można kupić sadzonki, roślina legalna. Nasiona zawierają składniki psychoaktywne. 9 Popularny szczególnie wsród kulturystów – podnosi poziom testosteronu. Dostępny jako tabletki, suplement diety 10 Parolist wschodni – rośnie w Polsce i w całej środkowej i wschodniej Europie 8

strona 14

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

Poniżej tabela przedstawiająca rośliny zawierające tryptaminy wraz ze zbadanymi procentowymi zawartościami i rodzajami . Podobnie jak w poprzedniej tabeli, gatunki dostępne w Polsce pogrubiono i opisano w przypisach. Nazwa Łacińska GRAMINEAE (POACEAE) Arundo donax L.11 Phalaris arundinaceae L.12 Phalaris tuberosa L. (odmiana włoska) Phragmites australis (Cav.) Tr. Ex St.13 LEGUMINOSAE (FABACEAE) Acacia meidenii F. v. Muel. Acacia phlebophylla F. v. Muel. Acacia simplicifolia Druce Anadenanthera peregrina Desmanthus illinoensis (Michx.) MacM. (Illinois bundleflower) Desmanthus leptolobus Desmodium pulchellum Benth. Ex Baker [syn. Phyllodium pulchellum] (Iodrum) Desmodium adscendens (SW.) DC. Var. adscendens Lespedeza capitata Michx Mimosa scabrella Benth Mimosa tenuiflora MALPIGHIACEAE Diplopterys cabrerana (Cuatr.) MYRISTACEAE Virola sebifera Aubl. Virola theidora (Spruce ex Benth.) Warb. Virola rodzina RUBIACEAE Psychotria carthaginensis Jacquin Psychotria poeppigiana Muell. Psychotria viridis RUTACEAE Dictyoloma incanescens

Część zawierająca składnik aktywny Kłącza

Zawartość tryptamin

Trawa, korzeń liście

DMT DMT

Kłącza

DMT, 5-MeO-DMT

Kora

DMT (0,36%)

Liście Liście, kora Kora Kora korzenia

DMT (0,3%) DMT (0,81%) DMT, 5-Meo-DMT DMT

Kora korzenia Kora korzenia

DMT DMT

DMT

DMT

Kora Kora korzenia Liście

DMT DMT DMT (0,57%) DMT, 5-MeO-DMT

Kora

DMT

Kwiaty

DMT (0,44%)

Kora, żywica

DMT, 5-MeO-DMT DMT

Liście Liście Kora

DMT DMT 5-MeO-DMT (0,04%)

11

Lasecznica trzcinowata, występuje m.in. w południowej Europie Mozga trzcinowata – bylina, trawa, występuje na całym niżu Polski 13 Wbrew mylącej nazwie to Trzcina pospolita, rośnie na całym świecie, w tym w Polsce 12

strona 15

Ayahuasca i jej analogi Limonia acidissima L. Melicope leptococca (Baillon) Guillaumin Pilocarpus organensis Rizzini et Occhioni Vepris ampody H. Perr. Zanthoxylum arborescens Rose

www.alternatywnezycie.com

[email protected] DTM (ilości śladowe) DMT (0,21%)

Liście, gałęzie

Różne alkaloidy (1,08%) głównie 5-MeO-DMT DMT (0,22%) DMT (ilości śladowe)

Liście, gałęzie

Phalaris arudinacea

strona 16

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected] Amsomnia tabernaemontana

Amsomnia tabernaemontan (cały krzew)

strona 17

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

Apocynum Cannabinum

strona 18

[email protected]

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

(Arundo donax) Lasecznica trzcinowata

Hippophae rhammoides - Rokitnik zwyczajny

strona 19

[email protected]

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

Rokitnik zwyczajny – owoce

strona 20

[email protected]

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

Rokitnik zwyczajny – cały krzew

strona 21

[email protected]

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

Trzcina zwyczajna

strona 22

[email protected]

Ayahuasca i jej analogi

www.alternatywnezycie.com

[email protected]

I to by było na tyle w wersji pierwszej. W drugiej wersji pojawi się zapewne więcej zdjęć roślin, które możecie znaleźć w sklepach, doniczkach u babci w mieszkaniu bądź na łące lub w lesie. Dodatkowo napiszemy co nieco o Czandze (Changa) oraz muchomorach czerewonych. Przypominamy, że aby powstała większa bardziej rozbudowana wersja potrzebne jest Wasze wsparcie, choćby niewielkie. Piszcie śmiało na [email protected] Będziemy wdzięczni za jakiekolwiek odzew i wskazówki co jeszcze dopisać, co poprawić

W tak zwanym międzyczasie, czyli niejako przy okazji, podejmy Wam numer portfela Bitcoin gdzie można dokonywać wpłat w Bitcoinach:

1P1kkqJsB9FDaoGKzQPSZ9PDMdQJAY4FWL oraz numer konta bankowego:

81 2490 0005 0000 4000 5383 0576 Za wszelką pomoc z gory dziękujemy i do zobaczenia na blogu !!

Zespół Alternatywne Życie

strona 23

View more...

Comments

Copyright 2017 ECITYDOC Inc.